Czy torby foliowe są eko?

Przez wiele lat mówiono nam, że torby foliowe są nieekologiczne, że zaśmiecają środowisko, a ich produkcja jest szkodliwa dla otoczenia. Płatne foliówki miały spowodować, że ich rozprzestrzenianie się nie będzie już tak intensywne, a z roku na rok do obiegu będzie trafiało coraz mniej tego typu toreb. Okazuje się jednak, że wcale nie powodują one tak wiele zanieczyszczeń w środowisku, jak podejrzewano jeszcze kilka lat temu.

Skąd ta zmiana?

Kluczowe okazały się badania przeprowadzone w Danii. Porównane zostały siatki, które są najczęściej wykorzystywane w tamtejszych supermarketach, jak na przykład torby foliowe, papierowe czy też bawełniane. Pod uwagę zostały wzięte trzy rodzaje utylizacji – spalenie, recykling oraz powtórne wykorzystanie. Przebadany został także cykl produkcyjny, ponieważ od początku zakładano, że akcesoria, które powinny być teoretycznie przyjaźniejsze dla środowiska, w rzeczywistości największe zanieczyszczenia powodują właśnie na etapie wytwarzania.

Co przedstawiły wyniki?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, proces produkcyjny toreb foliowych jest przyjaźniejszy środowisku niż pozostałe akcesoria. Zużywa mniej energii elektrycznej oraz wody, co przyczynia się do niższej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jeśli chodzi o cykl zakończenia życia torby foliowej, tego typu akcesoria najekonomiczniej oraz najbardziej ekologicznie jest przerabiać na worki na śmieci. Tyczy się to przede wszystkim cienkich i lekkich materiałów.

Podobne badania przeprowadzono już wcześniej w Irlandii Północnej. Okazało się wówczas, że popularne foliówki zużywają nawet kilkukrotnie mniej energii niż jest to w przypadku siatek, które dotychczas były uznawane za te zdecydowanie bardziej ekologiczne. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku także kwestia transportu. Siatki foliowe są zdecydowanie lżejsze i zajmują nawet o kilkadziesiąt procent mniej miejsca w przestrzeni ładunkowej od chociażby toreb papierowych. Przekłada się to przede wszystkim na mniejsze zużycie paliwa w czasie przewozu.

Kontakt

F.H.P.U. Grupa Folflex - Marcin Mazur
ul. Żeromskiego 13
11-400 Kętrzyn
Tel.: (+48) 607 798 322
Tel.: (+48) 607 331 661
Email: biuro@grupafolflex.pl